Rozhodnutí – starší děti

V neděli jsme se sešli s dětmi jako obvykle v 10 hodin, abychom hráli hry a také se naučili něco moudrého ze starého příběhu napsaného v Bibli. Mluvili jsme o rozhodnutích, která děláme, a o tom, jaké mají následky. Bylo to docela těžké téma, ale myslíme si, že je velmi důležité. Na úvod jsme si zahráli jednoduchou hru, kdy si děti vybraly libovolný lístek. Každý lístek v sobě ukrýval jednoduchý úkol, i tam si děti mohly všimnout, že některé věci děláme raději, než druhé, ale zvládly to perfektně.

V příběhu o Kainovi a Ábelovi totiž vidíme, že rozhodnutí, která děláme, ovlivňují mnohem víc věcí a mnohem více lidí, než si můžeme myslet. Platí to ale nejen o špatných rozhodnutích, jako v tomto případě, který neskončil dobře. Platí to i o dobrých rozhodnutích, která mohou být inspirací pro lidi kolem nás. Laskavost je totiž jedna z nejmocnějších věcí a každé rozhodnutí někomu pomoci, zastat se, udělat radost nebo se třeba jen usmát dělá ze světa lepší místo pro nás všechny.

Mluvili jsme o příležitostech, kdy jsme měli možnost udělat nějaké dobré rozhodnutí, mluvili jsme i o rozhodnutích, která dobrá nebyla, a nejraději bychom vrátili čas a udělali je jinak. I když to nejde, věříme tomu, že i přiznat si chybu a nevymlouvat se je dobré rozhodnutí. Dobré rozhodnutí, které přinese dobré následky. Dokážeme se pak poučit, a také přijmout odpuštění, takže místo výčitek se můžeme zaměřit na to, jak co nejvíc napravit, co se napravit dá.

Během programu jsme si některé části příběhu stavěli z tangramů. Některé obrázky byly hodně těžké, ale kdo chtěl, řekl si o pomoc a vždy se našel někdo, kdo byl ochotný pomoci.

Nakonec jsme dokončili srdce pro Wyatta. Na desku s hřebíky jsme omotali provázek a okolo dolepili srdíčka z puzzlí. Těšíme se, že Wyatt bude mít ze srdíčka velkou radost. Rozhodnutí vyrobit mu srdíčko bylo zcela určitě hodně dobré rozhodnutí. Zjistili jsme také, že rozhodnutí udělat někomu dárek má mimo jiné za následek, že sami máme radost. A to je moc příjemný následek!