Srdce s láskou darované

Za naše Mateřské centrum jsme se přihlásili do soutěže “Srdce s láskou darované”. Srdíčko jsme vyrobili pro Wyatta. To proto, že si myslíme, že Wyatt je vlastně hrdina v utajení. Není, a určitě nebylo jednoduché přestěhovat se do České republiky, speciálně do Kolína ve věku tří let. Ne, žeby on sám o tom tolik přemýšlel, ale doma v Indianě nechal všechno a všechny, které měl rád. Babičku, dědu, hračky, kamarády…  Přišel k nám a nikdo mu nerozumněl. Já tedy občas nerozumím ani českým dětem, ale tohle bylo jiné.

Pokud se Vám náš nápad a zpracování srdíčk alíbí, nevíhejte a pošlete nám hlas. Kromě toho, že soutěžímě o výtvarné pomůcky, máme také šanci dostat se s dětmi do parlamentu na předávání cen, a to už je nějaká motivace.

hlasovat můžete zde: www.srdceslaskou.cz

Dopis o srdíčku

Srdce pro Wyatta

Wyattovi je 5 let a je náš kamarád. I když bydlí v poslední dva roky v Kolíně, je Američan, protože oba jeho rodiče se rozhodli přestěhovat se k nám z Ameriky, ze státu Indianna a pracují tady jako misionáři. V Indianně zůstala jeho babička, děda,  tety a strejdové, a dokonce všichni Wyattovi dobří kamarádi. Chceme mu ukázat, že ho máme rádi a že si moc dobře uvědomujeme, že není vždycky snadné být daleko od svých kamarádů a rodiny, třeba až v České republice. Pro nás ale Wyatt rozhodně není žádný cizinec. Je s ním velká legrace. Rád si s námi hraje a umí rychle běhat. Učíme se navzájem hry – my jeho učíme české hry a zvyky, on nás zase americké. A zjišťujeme, že některé věci máme docela podobné – třeba dárky o Vánocích – a některé se úplně liší – třeba když nás Wyatt s rodiči pozvali na americké Díkůvzdání, které je jejich nejoblíbenějším svátkem. Letos pro nás připravili opravdu velikou oslavu. Měli jsme spoustu jídla, příběh i legrační video. A hlavně jsme měli papírové ubrusy, na které jsme každý mohli napsat, za co jsme vděční. Wyatt nakreslil dinosaura, protože to je jeho nejoblíbenější zvíře. Bylo hezké se spolu zastavit a přemýšlet, za co jsme vděční. A pak si zahrát naše oblíbené hry.

Na oplátku jsme pozvali Wyatta a jeho maminku na pečení perníčků před Vánoci. Dokonce jsme sehnali i vykrajovátka ve tvaru různých zvířat, aby měl radost. Když jsme všechno upekli a ozdobili, zpívali jsme spolu české koledy a hráli u toho na hudební nástroje. Wyattovi se líbily hlavně rychlé koledy, nejlepší byla píseň „Rolničky“, kterou jsme se naučili v obou jazycích. A taky byly nejlepší kostýmy pastýřů a andělů, které jsme si na to zpívání oblékli. I když se snažíme, aby se mu naše tradice a svátky líbili, zažili jsme spolu i uplakaný svátek. Ani nás nenapadlo, že večer, když chodí Mikuláš není pro Wyatta vůbec příjemný. Trošku se bál, protože u nich doma čerti nechodí. Jinak si Wyatt v Kolíně vee moc statečně.

Naučil nás i hru „Duck-goose“, kterou jsme si všichni oblíbili. Sedí se při ní v kruhu, jeden chodí kolem kruhu dokola, každého se dotkne a něco mu řekne. Když řekne „duck“, zůstává se sedět. Když ale někomu řekne „goose“, musí rychle vstát, a snaží se chytit toho, kdo chodil dokola. Ten se zase snaží rychle oběhnout kolo a sednout si na místo, které zůstalo volné. Wyatt ale skoro nikdy neběží jen jedno kolo. Protože má běhání rád, oběhne několik kol a někdy i celou místnost.

Líbí se nám, jak je odvážný: když jsme nacvičovali dětská vystoupení, přidal se k nám a vedl si moc dobře, i když víme, že pro něj není vždycky lehké vystupovat na veřejnosti – a ještě k tomu třeba zpívat písničku v Češtině! Na oplátku nás se svojí maminkou učí angličtinu a je to velká zábava. No řekněte, koho by nebavilo opakovat barvy s pomocí plácačky na mouchy?

Chceme mu pomoct, aby se u nás cítil dobře. I proto máme v Kolíně klub Kidztown, kam mohou chodit všechny děti – české, ale i ty, které se sem přistěhovaly odjinud. Proto nás také napadlo vyrobit srdíčko se spoustou hřebíčků. Řekli jsme si, že každý hřebíček představuje nějaké místo. Třeba kde bydlí babi s dědou, nebo kamarádi, taky místo kam si chodíval hrát, a taky jeho tolik oblíbenou zahrádku. Když se mu udělá smutno vezme si provázek a může se aspoň na okamžik „přiuzlíkovat“. Když jsme mu ho předávali, tak nás dokonce napadlo, že jsou provázky tak pevné, že udrží i malou fotku.

Toto srdíčko je především pro něj, ale rádi se alespoň provázkem spojíme s dětmi, které se do České republiky přistěhovaly a zrovna jim chybí legrační kamarádi, kteří je rádi naučí mluvit Česky, budou se od nich učit jejich oblíbené hry, slavit s nimi svátky a ukazovat jim naše české tradice. A naučí je třeba i vtipy, ty jsou stejně nejlepší.

Doopravdy totiž chceme hlavně to, aby se nikdo necítil na světě sám.

Pro Wyatta

Vymyslely a vyrobily děti z MC KidzTown

Vedoucí: Bc. Miroslava Smetanová, Bc. Ida Pencová